HISTORIE VZNIKU AKADEMIE

Akademie karate Olomouc byla založena v listopadu v roce 2014, Liborem Škařupou a Ing. Darinou Škařupovou. Zaměřujeme se na výuku KARATE STYLU „SHOTOKAN“ (TRADIČNÍ i SPORTOVNÍ) a „SEBEOBRANU“ v Olomouci, převážně pro děti a mládež, ale také pro dospělé. Již od prvních počátků vzniku, se závodníci akademie umísťovali na medailových pozicích v národních i mezinárodních soutěžích karate. Naše prostory jsou profesionálně vybavené ke cvičení karate. Povrch podlahy je z tatami (měkké žíněnky).  Pořádáme různé víkendové akce pro členy. Vybraní závodníci (reprezentace akademie) se utkávají a poměřují své dovednosti s různými styly karate na národní i mezinárodní úrovni v kata (sestavy technik), v kumite (zápas) a týmových disciplínách kata-team (3 závodníci současně cvičí synchronizovaně kata) a enbu (předem domluvený souboj v délce od 55 do 65 sekund).  Tito závodníci z řad dětí a mládeže se umísťují na medailových pozicích a jsou medailisté z mistrovství ČR, Evropy i světa a jsou v reprezentaci tradičního karate Fudokan. Jsme toho názoru, že karate je jen jedno a karate je to, co nás spojuje a zájem o jeho studium je to, co máme společné …a to je víc než to, v čem se lišíme.

VYUČUJEME TRADIČNÍ I SPORTOVNÍ KARATE STYL „SHOTOKAN“

Vyučujeme tradiční i sportovní karate. Tradiční karate představuje původní hodnoty tohoto bojového umění – BUDO, sebeovládání, etiketa, disciplína, sebeobrana a soutěže jsou pouze jen jako doplněk tréninku. Sportovní karate má za cíl soutěže, sportovní kondice atd. Každý si sám zvolí, zda chce soutěžit, cvičit si jen pro sebe, zhubnout, učit se sebeobraně či jen tak protáhnout si tělo. Zaměřujeme na rodinné hodnoty, poskytnutí cvičícím členům profesionální zázemí a výuku karate, sebeobranu a aby toto bojové umění je provázelo po celý život a dalo jim nejen zlepšení fyzické kondice, ale také naučilo respektovat pravidla, nastavit morální zásady a celkovou životní filozofii.

ČLENSTVÍ V „NÁRODNÍCH I MEZINÁRODNÍCH“ ORGANIZACÍCH

V České unii bojových umění (ČUBU), jsou začleněny krajské a národní karate federace a svazy. Díky členství v těchto krajských, národních federacích a svazech, se můžeme účastnit krajských, národních pohárů, mezinárodních soutěží (Grand Prix) pořádaných v ČR a mistrovství ČR. Tyto národní federace a svazy jsou začleněny dále do mezinárodních svazů a federací, kde si můžeme porovnat své dovednosti na mezinárodní úrovni jako je: mistrovství Evropy či mistrovství světa. Dále se můžeme zúčastnit národních i mezinárodních seminářů vedené Japonskými mistry a specializovaných školení trenérů a rozhodčích vedené lektory vysokých škol ve sportovním odvětví, vědeckých pracovníků a kondičních trenérů.

LETNÍ I ZIMNÍ SOUSTŘEDĚNÍ

Každý rok pořádáme letní a zimní soustředění, víkendové akce, výlety, kterých se mohou zúčastnit všichni členové včetně rodičů cvičících dětí. Na těchto akcích jsou speciální tréninky a program kolektivních soutěží a her.

Další informace

ZÁVODNÍ TÝM

Vybraní závodníci (reprezentace akademie), se účastní soutěží, kde se setkáváme s různými styly karate a kde si naši závodníci mohou své síly a dovednosti porovnat jak v tradiční tak i sportovní formě karate. V závodním týmu děti absolvují speciální tréninky zaměřené pro závodní disciplíny. Náš závodní tým se účastní a reprezentuje naši akademii  a českou republiku na pohárech talentů, národních pohárech, mistrovství České republiky, Evropských i Světových pohárech, mistrovství světa i Evropy, přátelských mezinárodních soutěží,  krajských pohárech, otevřeném mistrovství Moravy a Slezska, Grand Prix. Na soutěžích naši závodníci získávají řadu úspěchů, obsazují přední příčky v řadě závodních kategorií nebo vybojovali pohár za nejúspěšnější klub na soutěži. Výsledky našeho závodního týmu zde …

Další informace

PROFESIONÁLNĚ VYBAVENÉ PROSTORY

Cvičíme v profesionálně vybavených prostorách (dvě tělocvičny – japonsky dojo, o rozměrech: 120m2 a 70m2, oddělené sociální zázemí včetně sprchy a oddělené šatny). Nad rámec tréninků se individuálně věnujeme našim žákům a pořádáme různé víkendové akce pro děti, mládež i dospělé. Podlaha je ze speciálních karate žíněnek (tatami). Máme celkem dvě dojo (tělocvičny), sociální zázemí včetně sprchy, 2 šatny. Snažíme se prostory neustále doplňovat novými pomůckami a zlepšovat tak, aby se členové při tréninku cítili co nejlépe. Tyto prostory pravidelně udržujeme a před každým tréninkem je proveden úklid a desinfekce.

"RODINNÉ DOJO"

„PROFESIONÁLNÍ PŘÍSTUP“

Odbornost, zkušenosti a lidský přístup je samozřejmostí. Trenéři jsou licencovaní: trenérská licence III. tř., licence národní i mezinárodní rozhodčí III. tř. a také zkušební komisaři III. tř. vydané národním svazem karate. Trénovat vypomáhají zkušení závodníci – reprezentanti tradičního karate (asistenti), kteří jsou medailisté a vítězové z mistrovství ČR, Evropy a světa. Asistenti (dorostenci) jsou také rozhodčí IV. tř. Olomouckého krajského svazu karate OSK- ČSKe. Protože sami trenéři máme své děti, které cvičí karate (syna Viktora 12 let a dceru Kláru 13 let), víme jak učit karate děti, aby je bavilo. Trenéři a asistenti se pravidelně účastní mezinárodních seminářů s Japonskými mistry, školení trenérů, zkušebních komisařů a rozhodčích včetně specializovaných školení vedené lektory vysokých škol.

Libor Škařupa, 2. DAN, (černý pás)

 • HLAVNÍ TRENÉR
 • licence trenéra III. tř.
 • krajský a národní rozhodčí III. tř.
 • mezinárodní rozhodčí WFF Sports
 • zkušební komisař III. tř.

Účastník a medailista národních pohárů i mezinárodních závodů. Začal studovat karate styl Shotokan již v 10 letech (od roku 1986) v Kroměříži a věnoval se kondiční kulturistice. Tehdy se však na plno věnoval závodnímu plavání, kde se umisťoval na medailových pozicích v národních i mezinárodních soutěžích, největší úspěchy získával v disciplíně plavání na znak 100m. Od roku 2014 již naplno vyučuje karate pro děti, mládež i dospělé a trénuje závodní tým, který dosahuje na národní i mezinárodní úrovni výborných výsledků a na které je pyšný (vicemistři světa, mistři republiky, medailisté a vítězové národních i mezinárodních soutěží). Při tréninku věnuje všem dětem i dospělým  s maximálním nasazením a ochotou. V každém případě však karate vnímá jako bojové umění a cestu BUDO, zdokonalení charakteru a osobnosti. Sám má 2 děti, které aktivně cvičí karate a tím i společné zájmy. Zkoušky na 2. DAN, složil u sensei Ing. Rachmy Soebajo 9. DAN – prezident české federace Fudokan a ITKF. Libor o sobě říká: „Jsem skromný člověk, neženu se za slávou ani úspěchem, vždy mi stačí málo k radosti, vše ostatní se dostaví samo. Rád jsem v týmu dětí „. Pravidelně se účastní specializovaného školení trenérů a národních i mezinárodních seminářů karate s Japonskými mistry.

Ing. Darina Škařupová, 2. DAN, (černý pás)

 • PŘEDSEDA, TRENÉR
 • licence trenéra III. tř.
 • krajský a národní rozhodčí III. tř.
 • mezinárodní rozhodčí WFF Sports
 • zkušební komisař III. tř.

Medailistka a účastník národních i mezinárodních soutěží. Věnuje se zejména dětem ve skupinách začátečníků, ale spolupodílí se i na přípravě závodního týmu. Pravidelně se účastní specializovaného školení trenérů a národních i mezinárodních seminářů. Darina karate vnímá, že není jen sport, že bojové umění je i filozofií, která může ovlivnit každodenní život doma i ve škole, a že morální hodnoty dávných samurajů jsou aktuální i dnes. Darina jezdí společně i s manželem Liborem (hlavní trenér) na přátelské tréninky v Itálii v karate klubu Bolzano, který je členem Istituto Shotokan Italia a EUROPEAN SHOTOKAN KARATE-DO ASSOCIATION. Zde mají dlouholeté přátele a navštěvují jej již od r. 2014, kde také složili společně zkoušky na 1. Dan. Zkoušky na 2. DAN, složila u sensei Ing. Rachmy Soebajo 9. DAN – prezident české federace Fudokan a ITKF.

Klára Škařupová, 1. KYU, (hnědý pás)

 • (dcera Klára)
 • asistuje na trénincích
 • aktivně cvičí karate již 8 let
 • oblíbená disciplína: KATA i KUMITE

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:

 • 3. místo kata, ME Slovenia, European championship WFF sports 2018
 • 3. místo kumite, ME Slovenia, European championship WFF sports 2018
 • 1. místo kata, MČR S.K.I.F. 2018
 • 2. místo kata, z mezinárodního Grand Prix Karate Hradec Králové S.K.I.F. 2018
 • 3. místo kata, MČR Fudokan, 2018
 • 1. místo kata-team, mezinárodní PRAGUE OPEN CUP, Fudokan 2018
 • 3. místo en-bu, mezinárodní PRAGUE OPEN CUP, Fudokan 2018
 • 5. místo z 38 závodníků na MS 2017 Fudokan Rumunsko, Cluj 2017, 7th World Fudokan Karate Championship
 • 1. místo kata, MČR 2017, tradiční karate Fudokan
 • 1. místo kata, MČR 2016, tradiční karate ČATK
 • 2. místo kata, MČR 2015, tradiční karate ČATK
 • 3. místo kata, WRATISLAVIA CUP 2015, PZKT, Polsko
 • 2. místo z kata, TOLMIN CUP ITKF 2013, Slovinsko
 • několikanásobná medailistka, vítězka národních pohárů v tradičním karate 2013 až 2018
 • medailistka krajských pohárů, Winter kumite Games a Olomoucké ligy OSK-ČSKe 2017 – 2018
 • medailistka národních pohárů S.K.I.F 2017-2018 a mnoho dalších … (více info NAŠE ÚSPĚCHY)

Kláře je 13 let (trénuje karate od 5,5 let) a je nositelem 1. kyu hnědý pás, na další stupeň 1. dan černý pás (mistrovský stupeň) se také těší a připravuje. Začala karate cvičit, protože karate cvičil její bratr Viktor. Nejvíce jí baví kumite, kde je také úspěšná na závodní úrovni. Při tréninku dětí asistuje trenérům a motivuje tak začátečníky ve svém rozvoji v karate. Díky karate našla nové kamarády, karate jí dodalo sebedůvěru. Hodně ráda si čte. Taky jezdí na kole, ráda plave, lyžuje a ráda pomáhá rodičům na firmě s administrací.

Viktor Škařupa, 1. KYU, (hnědý pás)

 • (syn Viktor)
 • asistuje na trénincích
 • aktivně cvičí karate již 8 let
 • oblíbená disciplína: KATA i KUMITE 

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:

 • MISTR EVROPY FUDOKAN, kata, Slovenia, European championship WFF sports 2018
 • VICEMISTR EVROPY FUDOKAN, kumite, Slovenia, European championship WFF sports 2018
 • 3. místo ME FUDOKAN, kumite-team, Slovenia, European championship WFF traditional 2018
 • VICEMISTR ČR S.K.I.F., kata, Hradec Králové 2018
 • 3. místo Grand Prix Karate S.K.I.F., kumite, Hradec Králové 2018
 • VICEMISTR ČR FUDOKAN, kumite, Praha 2018
 • 2. místo kata-team, PRAGUE OPEN CUP 2017
 • 3. místo en-bu, PRAGUE OPEN CUP 2017
 • MISTR ČR FUDOKAN, kihon, Praha 2017
 • VICEMISTR ČR FUDOKAN, en-bu, Praha 2017
 • 3. místo WORLD CHAMPIONSHIP WTKF, (ze 37 kata-týmů, 111 závodníků), Kraków Polsko z 2016
 • 1. místo kata, WRATISLAVIA CUP, Polsko 2016
 • MISTR ČR ČATK, kata, Praha 2016
 • 1. místo VALACHIA CUP, kata, Vsetín 2016
 • MISTR ČR ČATK, kata, Praha 2015
 • 3. místo MČR ČATK, kata, Praha 2014
 • 4. místmistrovství Evropy WTKFkata, , Peterborough, England 2014
 • 2. místo TOLMIN CUP ITKF, kata, (z 27 závodníků),  Slovinsko 2013
 • několikanásobný medailista, vítěz národních pohárů v tradičním karate 2013 až 2018
 • medailista krajských pohárů, Winter kumite Games a Olomoucké ligy OSK-ČSKe 2017 – 2018
 • medailista národních pohárů S.K.I.F 2017-2018 a mnoho dalších … (více info NAŠE ÚSPĚCHY)

Viktorovi je 12 let (trénuje karate od 4,5 let) a je nositelem 1. kyu hnědý pás, na další stupeň 1. dan černý pás (mistrovský stupeň) se velmi těší a připravuje. Při tréninku dětí asistuje trenérům a motivuje tak začátečníky ve svém rozvoji v karate. Jeho nejoblíbenější disciplína v karate je kumite (souboj). Mezi jeho další zájmy patří jízda na hoverboardu a freestyle koloběžce, lyžuje, jezdí na snowboardu. Karate je pro něj životní styl a všechno, jak říká.

VIDEO ZÁZNAM z roku 2013 na ČT4 Sport, Klára Škařupová (7 let) a Viktor Škařupa (6 let) v závodní disciplíně EN-BU. Útok a obrana předvádí nacvičené sekvence po dobu jedné minuty (plus nebo minus 5 vteřin). Sestava představuje bojové akce v situacích, které se neustále dynamicky mění. Důraz je kladen na razanci a dokonalost provedení technik obou bojujících, představivost, tvořivost.