PODPORUJÍ NÁS:

(FINANČNÍ PODPORA: PROVOZ, VYBAVENÍ)

HISTORIE VZNIKU

Tradiční karate Olomouc (dle obchodního rejstříku: Klub tradičního karate Olomouc, z.s.) bylo založeno v listopadu v roce 2014, Liborem Škařupou, Ing. Darinou Škařupovou, Klárou Škařupovou a Viktorem Škařupou (rodina). Zaměřujeme se na výuku KARATE STYLU „SHOTOKAN“ a „SEBEOBRANU“ v Olomouci, převážně pro děti, mládež i dospělé. Již od prvních počátků vzniku se děti, které chtěly závodit, umísťovaly na medailových pozicích v národních i mezinárodních soutěžích karate. Začalo se trénovat v bývalém obchodním domě ASO v centru Olomouce. Tyto prostory však nebyly vyhovující, tak jsme se přesunuli s 20 členy do tělocvičny do fitcentrum GAMBARE. Jelikož i tady prostory nestačily a dětí již bylo nad 50 a potřebovali jsme více tréninkových hodin, přesunuly jsme se do tělocvičny v TJ Milo. Koncem roku 2015, jsme začali hledat větší a hlavně vlastní prostory z důvodu, že naše členská základna rostla (dětí již bylo okolo 80) a nemuseli se střídat s jinými sportovními oddíly, mohli se věnovat našim žákům i nad rámec tréninkového času, mohli cvičit na tatami (měkké žíněnky) a mohli bychom pořádat různé víkendové akce pro členy. V roce 2016 se nám po dlouhém hledání podařilo zrealizovat vlastní prostory (pronájem od SBD Olomouc) a profesionálně vybavit ke cvičení karate. Nové prostory „dojo“ jsme z vlastních sil a finančních prostředků zrekonstruovali. Vybraní závodníci (reprezentanti klubu) se utkávají a poměřují své dovednosti s různými styly karate na národní i mezinárodní úrovni v kata (sestavy technik), v kumite (zápas) a týmových disciplínách kata-team (3 závodníci současně cvičí synchronizovaně kata) a enbu (předem domluvený souboj v délce od 55 do 65 sekund).  Závodníci z řad dětí a mládeže se umísťují na medailových pozicích a jsou medailisté z mistrovství ČR, Evropy i světa. Karate je jen jedno a karate je to, co nás spojuje a zájem o jeho studium je to, co máme společné …a to je víc než to, v čem se lišíme.

VYUČUJEME TRADIČNÍ I SPORTOVNÍ KARATE STYL „SHOTOKAN“

Vyučujeme tradiční i sportovní karate. Tradiční karate představuje původní hodnoty tohoto bojového umění – BUDO, sebeovládání, etiketa, disciplína, sebeobrana a soutěže jsou pouze jen jako doplněk tréninku. Sportovní karate má za cíl soutěže, sportovní kondice atd. Každý si sám zvolí, zda chce soutěžit, cvičit si jen pro sebe, zhubnout, učit se sebeobraně či jen tak protáhnout si tělo. Zaměřujeme na rodinné hodnoty, poskytnutí cvičícím členům profesionální zázemí a výuku karate, sebeobranu a aby toto bojové umění je provázelo po celý život a dalo jim nejen zlepšení fyzické kondice, ale také naučilo respektovat pravidla, nastavit morální zásady a celkovou životní filozofii.

ČLENSTVÍ V „NÁRODNÍCH I MEZINÁRODNÍCH“ ORGANIZACÍCH

V České unii bojových umění (ČUBU), jsou začleněny karate federace a svazy. Díky členství v těchto národních a dále mezinárodních svazech a federacích, se účastníme krajských a národních pohárů, mistrovství ČR, mistrovství Evropy, mistrovství světa, mezinárodních soutěží Grand Prix, národních i mezinárodních seminářů vedené Japonskými mistry a specializovaných školení trenérů a rozhodčích vedené lektory vysokých škol ve sportovním odvětví, vědeckých pracovníků a kondičních trenérů.

LETNÍ I ZIMNÍ SOUSTŘEDĚNÍ

Každý rok pořádáme letní a zimní soustředění, víkendové akce, výlety, kterých se mohou zúčastnit všichni členové včetně rodičů cvičících dětí. Na těchto akcích jsou speciální tréninky a program kolektivních soutěží a her.

Další informace

ZÁVODNÍ TÝM

Vybraní závodníci (vybírá hlavní trenér) z řad dětí, se účastní soutěží, kde se setkáváme s různými styly karate a kde si naši závodníci mohou své síly a dovednosti porovnat jak v tradiční tak i sportovní formě karate. V závodním týmu děti absolvují speciální tréninky zaměřené pro závodní disciplíny. Náš závodní tým se účastní a reprezentuje náš klub a českou republiku na pohárech talentů, národních pohárech, mistrovství České republiky, Evropských i Světových pohárech (ME, MS), přátelských mezinárodních soutěží,  krajských pohárech, otevřeném mistrovství Moravy a Slezska, Grand Prix. Na soutěžích naši závodníci získávají řadu úspěchů, obsazují přední příčky v řadě závodních kategorií nebo vybojovali pohár za nejúspěšnější klub na soutěži. Výsledky našeho závodního týmu zde …

Další informace

PROFESIONÁLNĚ VYBAVENÉ PROSTORY

Cvičíme ve vlastních profesionálně vybavených prostorách, kde se i nad rámec tréninků individuálně věnujeme našim žákům a pořádáme různé víkendové akce pro děti, mládež i dospělé. Podlaha je ze speciálních karate žíněnek (tatami). Máme celkem tři tělocvičny (dojo), sociální zázemí včetně oddělených sprch, 3 šatny a čekárnu pro rodiče dětí, které u nás cvičí. Snažíme se prostory neustále doplňovat novými pomůckami a zlepšovat tak, aby se členové při tréninku cítili co nejlépe. Tyto prostory pravidelně udržujeme a před každým tréninkem je proveden úklid a desinfekce. V prostorách čekárny je automat na kávu včetně WIFI free. Parkovat je možné podél ulice, případně na vyhrazeném parkovišti.

"RODINNÉ DOJO"

„RODINNÉ DOJO“

Odbornost, zkušenosti, profesionální a lidský přístup je samozřejmostí. Trénují licencovaní trenéři a vypomáhají zkušení závodníci (asistenti), kteří úspěšně reprezentují a soutěží na mezinárodní úrovni. Protože sami trenéři máme své děti, které cvičí karate (syna Viktora 11 let a dceru Kláru 12 let), víme jak učit karate děti, aby je bavilo. Trenéři a asistenti se pravidelně účastní mezinárodních seminářů s Japonskými mistry, školení trenérů, zkušebních komisařů a rozhodčích včetně specializovaných školení vedené lektory vysokých škol.

Zakladatelé tradičního karate Olomouc: Libor Škařupa, Ing. Darina Škařupová se svými dětmi dcerou Klárou a synem Viktorem.

Libor Škařupa, 2. DAN, (černý pás)

 • HLAVNÍ TRENÉR
 • trenér reprezentace akademie
 • trenér III. tř. OSK-ČSKe, S.K.I.F, Fudokan
 • krajský rozhodčí III. tř. OSK-ČSKe
 • národní rozhodčí III. tř. S.K.I.F, Fudokan
 • mezinárodní rozhodčí WFF Sports
 • zkušební komisař III. tř. OSK-ČSKe, S.K.I.F, Fudokan

Účastník a medailista národních pohárů i mezinárodních závodů. Začal studovat karate styl Shotokan již v 10 letech (od roku 1986) v Kroměříži a věnoval se kondiční kulturistice. Tehdy se však na plno věnoval závodnímu plavání, kde se umisťoval na medailových pozicích v národních i mezinárodních soutěžích, největší úspěchy získával v disciplíně plavání na znak 100m. V posledních letech se již naplno věnuje výuce karate pro děti, mládež i dospělé a tréninku závodního týmu, který dosahuje na národní i mezinárodní úrovni výborných výsledků a na které je pyšný (vicemistři světa, mistři republiky, medailisté a vítězové národních i mezinárodních soutěží). Při tréninku věnuje všem dětem i dospělým  s maximálním nasazením a ochotou. V každém případě však karate vnímá jako bojové umění a cestu BUDO, zdokonalení charakteru a osobnosti. Sám má 2 děti, které aktivně cvičí karate a tím i společné zájmy. Zkoušky na 2. DAN, složil u sensei Ing. Rachmy Soebajo 9. DAN – prezident české federace Fudokan a ITKF. Libor o sobě říká: „Jsem skromný člověk, neženu se za slávou ani úspěchem, vždy mi stačí málo k radosti, vše ostatní se dostaví samo. Rád jsem v týmu dětí „. Pravidelně se účastní specializovaného školení trenérů a národních i mezinárodních seminářů karate s Japonskými mistry.

Ing. Darina Škařupová, 2. DAN, (černý pás)

 • PŘEDSEDA, TRENÉR
 • trénuje všechny skupiny + reprezentaci akademie
 • trenér III. tř. OSK-ČSKe, S.K.I.F, Fudokan
 • krajský rozhodčí III. tř. OSK-ČSKe
 • národní rozhodčí III. tř. S.K.I.F, Fudokan
 • mezinárodní rozhodčí WFF Sports
 • zkušební komisař III. tř. OSK-ČSKe, S.K.I.F

Medailistka a účastník národních i mezinárodních soutěží. Věnuje se zejména dětem ve skupinách začátečníků, ale spolupodílí se i na přípravě závodního týmu. Pravidelně se účastní specializovaného školení trenérů a národních i mezinárodních seminářů. Darina karate vnímá, že není jen sport, že bojové umění je i filozofií, která může ovlivnit každodenní život doma i ve škole, a že morální hodnoty dávných samurajů jsou aktuální i dnes. Darina jezdí společně i s manželem Liborem (hlavní trenér) na přátelské tréninky v Itálii v karate klubu Bolzano, který je členem Istituto Shotokan Italia a EUROPEAN SHOTOKAN KARATE-DO ASSOCIATION. Zde mají dlouholeté přátele a navštěvují jej již od r. 2014, kde také složili společně zkoušky na 1. Dan. Zkoušky na 2. DAN, složila u sensei Ing. Rachmy Soebajo 9. DAN – prezident české federace Fudokan a ITKF.

Klára Škařupová, 1. KYU, (hnědý pás)

 • ASISTENT TRENÉRA (dcera Klára)
 • asistuje na trénincích
 • aktivně cvičí karate již 8 let
 • člen reprezentace ČR ITKF

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:

 • 3. místo z ME Slovenia 2018 v kata, European championship WFF sports
 • 3. místo z ME Slovenia 2018 v kumite, European championship WFF sports
 • 2. místo MČR 2018 kata, S.K.I.F.
 • 2. místo z mezinárodního Grand Prix Karate Hradec Králové S.K.I.F. 2018
 • 3. místo MČR 2018, Fudokan
 • 1. místo kata-team, mezinárodní PRAGUE OPEN CUP, Fudokan 2018
 • 5. místo z 38 závodníků na MS 2017 Fudokan Rumunsko, Cluj 2017, 7th World Fudokan Karate Championship
 • 2. místo MČR 2017, tradiční karate Fudokan
 • 1. místo MČR 2016, tradiční karate ČATK
 • 2. místo MČR 2015, tradiční karate ČATK
 • 3. místo WRATISLAVIA CUP 2015, PZKT, Polsko
 • 2. místo z kata, TOLMIN CUP ITKF 2013, Slovinsko
 • několikanásobná medailistka, vítězka národních pohárů v tradičním karate 2013 až 2018
 • medailistka krajských pohárů, Winter kumite Games a Olomoucké ligy OSK-ČSKe 2017 – 2018
 • medailistka národních pohárů S.K.I.F 2017-2018 a mnoho dalších … (více info NAŠE ÚSPĚCHY)

Kláře bude 13 let (trénuje karate od 5,5 let) a je nositelem 1. kyu hnědý pás, na další stupeň 1. dan černý pás (mistrovský stupeň) se také těší a připravuje. Začala karate cvičit, protože karate cvičil její bratr Viktor. Nejvíce jí baví kumite, kde je také úspěšná na závodní úrovni. Při tréninku dětí asistuje trenérům a motivuje tak začátečníky ve svém rozvoji v karate. Díky karate našla nové kamarády, karate jí dodalo sebedůvěru. Hodně ráda si čte. Taky jezdí na kole, ráda plave, lyžuje a ráda pomáhá rodičům na firmě s administrací.

Viktor Škařupa, 1. KYU, (hnědý pás)

 • ASISTENT TRENÉRA (syn Viktor)
 • asistuje na trénincích
 • aktivně cvičí karate již 8 let

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:

 • 1. místo ME Slovenia 2018 v kata, European championship WFF sports
 • 2. místo ME Slovenia 2018 v kumite, European championship WFF sports
 • 3. místo z ME Slovenia 2018 v kata-team, European championship WFF traditional
 • 3. místo z ME Slovenia 2018 v kumite-team, European championship WFF traditional
 • 2. místo MČR 2018, S.K.I.F.
 • 3. místo mezinárodní Grand Prix Karate, Hradec Králové 2018
 • 2. místo z kumite MČR 2018, Fudokan
 • 2. místo kata-team, mezinárodní PRAGUE OPEN CUP, Fudokan 2017
 • 1. místo kihon, MČR Fudokan 2017
 • 2. místo en-bu, MČR Fudokan 2017
 • 3. místo ze 37 kata-týmů (111 závodníků) 2016 Kraków Polsko z WORLD CHAMPIONSHIP WTKF
 • 1. místo kata, WRATISLAVIA CUP 2016, PZKT, Polsko
 • 1. místo kata, MČR ČATK 2016
 • 1. místo kata, mezinárodní VALACHIA CUP 2016, Vsetín
 • 1. místo MČR ČATK 2015
 • 3. místo MČR ČATK 2014
 • 4. místo kata, mistrovství Evropy WTKF, Peterborough, England 2014 
 • 2. místo (z 27 závodníků), TOLMIN CUP ITKF 2013, Slovinsko
 • několikanásobný medailista, vítěz národních pohárů v tradičním karate 2013 až 2018
 • medailista krajských pohárů, Winter kumite Games a Olomoucké ligy OSK-ČSKe 2017 – 2018
 • medailista národních pohárů S.K.I.F 2017-2018 a mnoho dalších … (více info NAŠE ÚSPĚCHY)

Viktorovi bude 12 let (trénuje karate od 4,5 let) a je nositelem 1. kyu hnědý pás, na další stupeň 1. dan černý pás (mistrovský stupeň) se velmi těší a připravuje. Při tréninku dětí asistuje trenérům a motivuje tak začátečníky ve svém rozvoji v karate. Jeho nejoblíbenější disciplína v karate je kumite (souboj). Mezi jeho další zájmy patří jízda na hoverboardu a freestyle koloběžce, lyžuje, jezdí na snowboardu. Karate je pro něj životní styl a všechno, jak říká.

VIDEO ZÁZNAM z roku 2013 na ČT4 Sport, Klára Škařupová (7 let) a Viktor Škařupa (6 let) v závodní disciplíně EN-BU. Útok a obrana předvádí nacvičené sekvence po dobu jedné minuty (plus nebo minus 5 vteřin). Sestava představuje bojové akce v situacích, které se neustále dynamicky mění. Důraz je kladen na razanci a dokonalost provedení technik obou bojujících, představivost, tvořivost.