Ve dnech 19.-21.7.2019 se Česká republika se stala na pár dní kolébkou karate stylu shotokan. V Hradci Královém probíhalo 13. Mistrovství světa SKIF, kterého se zúčastnilo 1700 závodníků z 50 zemí celého světa ve věkových kategoriích od dětí 6 let až po nejstaršího závodníka z Portugalska ve věku 84 let. Karate je životní cesta a styl pro všechny, kteří karate a uznávají hodnoty tohoto bojového umění.

Federace SKIF nominovala na toto mistrovství světa z naší akademie největší počet závodníků z Olomouckého kraje, kteří splnili nominační kritéria v počtu absolvovaných turnajů a vítězství na těchto turnajích. Někteří nominovaní závodníci nedosáhli do termínu MS požadovaný výkonnostní stupeň, kyu (barvu pásku), tak jejich místa byla uvolněna náhradníkům z ostatních klubů.

Z naší akademie karate splnili kritéria tito závodníci a startovali v disciplínách:
Viktor Škařupa, 1. kyu, kategorie žáci U14, disciplína KATA, KUMITE
Klára Škařupová, 1. kyu kategorie žákyně U14, disciplína KATA
Ester Chovancová, 1. kyu kategorie kadetky, disciplína KATA
Ondřej Hanus, 2. kyu kategorie kadeti, disciplína KATA, KUMITE

Závodníci naší akademie soutěžili v pátek, v kategoriích kde bylo 50 až 70 závodníků eliminace probíhali na 4 tatami a závodníci akademie předvedli skvělý výkon, za který se nemusí stydět.
Klára Škařupová měla jeden postup a v druhém kole se její soupeřkou stala Japonka, se kterou svůj zápas v kata heian godan prohrála. Soupeřem na kata Viktorovi Škařupovi se stal maďarský závodník, kterého Viktor neporazil, stejně tak ve své kategorii Ondřej Hanus. Ester Chovancová v kategorii kadetky do 15. let, měla dva postupy, dostala se do čtvrtfinále, kde bohužel zápas s francouzskou závodnicí prohrála, ale přesto se svým výkonem dostala mezi 15 nejlepších světových závodnic.
Zápasy kumite měli oba naši závodníci Viktor Škařupa i Ondřej Hanus vyrovnané. V prvním zápase Viktor bodoval s portugalským závodníkem na wazari, které bohužel Portugalec bodově vyrovnal, a 25 sekund před koncem časového limitu opět zabodoval portugalský závodník, a tím zvítězil, a Viktor ukončil svůj zápas se skóre 2:1. Neměl již možnost vyrovnat, jelikož se soutěžilo na 2 body.
Ondřej Hanus ve druhém kole zápasu bojoval se závodníkem z Izraele, Ondřej skóroval jako první wazari, které izraelský závodník srovnal na 1:1, ani jeden závodníků nedal v časovém limitu prvního kola další bod, tak se Ondra dostal do prodloužení, kde v první minutě závodníkovi z Izraele podlehl se skóre 2:1 a zápas byl ukončen.

Celý mistrovský šampionát byl skvěle zorganizován, a čeští organizátoři si od prezidenta světové federace SKIF Kancho Nobuaki Kanazawa vysloužili velké poděkování.
Během probíhajících závodů, byl zařazen také bohatý doprovodný program v podobě různých workshopů, jako byla například tradiční japonská kaligrafie, nebo oblékání japonských kimon a mnoho dalších.
Další velký úspěch zaznamenal také slavností nástup a zahájení mistrovství v sobotu, kde proběhlo vystoupení bubeníka na japonské bubny, ukázka boje s katanou, také mistr Kancho Nobuaki Kanazawa prezentoval kata Gankaku Sho na nejvyšší mistrovské úrovni, a v neposlední řadě zápis do knihy rekordů, kde 1359 karatistů současně zacvičilo kata Heian Shodan pro mír v krásné atmosféře spojení všech zastoupených států.
Prezident světové federace SKIF prohlásil, že se při cvičení kata cítil jako ve velké rodině, toto je také jedno s poslání SKIF.

Děkujeme za možnost účasti na tomto velkolepém Mistrovství světa a těšíme se na další, které proběhne v roce 2022 v srdci kolébky karate v Tokiu v Japonsku.